Přihlášení

NOVÉ

19.2. odpadá 5.vyučovací hodina (tělocvik)

Během jarních prázdnin prosím nacvičte s dětmi nějakou básničku k recitační soutěži, kterou pravidelně naše škola pořádá. Děkuji. HŠ

 

 

INFORMACE K PRAVIDELNÉ PÁTEČNÍ GEOMETRII:

Zkontrolujte, prosím, zda má Vaše dítě 1 pravítko s ryskou (trojúhelník) + 1 dlouhé pravítko, kružítko v dobrém stavu a také nůžky. Pokud ne, dokupte je - bez těchto potřeb nemůže rýsovat či vyrábět. Děkuji. 

 

INFORMACE PRO MARODY v týdnu od 4.2. do 8.2.

ČJ - podstatná jména - vzory rodu ženského (PS do str.10)

MT - rozvinutý zápis čísla (do str.37/1)

Př - Pole - rostliny (do str.39)

Vl - České země v pravěku - Keltové (do str.8)

SEZNAM POMŮCEK NA VV

 • vodové barvy - anilinky
 • temperové barvy
 • paletu
 • štětce kulaté i ploché - větší i menší velikosti
 • kelímek na vodu
 • hadřík
 • podložka na lavici (stačí rozstříhnutá igelitka nebo igel.ubrus)
 • halena, zástěra nebo staré triko
 • pastelky 
 • fixy
 • voskovky
 • nůžky 
 • lepidlo v tyčince KORES nebo HERKULES

  Dále budou děti potřebovat:
 • kvalitní kružítko (ráda se rozpadávají, věnujte proto prosím jejich výběru větší pozornost)
 • pravítko (cca 30 cm) a trojúhelník s ryskou
 • tužka na rýsování č.3, na kreslení č.1 a 2
 • ořezávátko
 • guma
 • pero
 • obaly na sešity - zakoupíte až po jejich obdržení

 

PLÁNOVANÉ AKCE V PRŮBĚHU ROKU

ÚNOR

         Recitační soutěž

25.2.-3.3. Jarní prázdniny

BŘEZEN

22.3. Den otevřených dveří

29.3. Návštěva Hrusic s programem o J.Ladovi

DUBEN

7.4. Morena

od 8.4. třídní schůzky

10.4. zápis do 1.tříd

16.4. sběr papíru + 17.4. ráno

18.4.-22.4. Velikonoční prázdniny

26.4. Kouzelník ve škole

KVĚTEN

2.-3.5. ředitelské volno

6.-7.5. ředitelské volno

ČERVEN

od 11.6. třídní schůzky

28.6. vysvědčení, pouze 1 hodina

 

 

INFORMACE K PŘEDMĚTŮM A STRÁNKY K PROCVIČOVÁNÍ

 

https://www.matika.in/cs/ 

https://www.umimematiku.cz/

http://matematika.hrou.cz/

https://www.vcelka.cz/cs/ diagnostika čtení a následné procvičování čtení zábavnou formou

http://www.ctenipomaha.cz/ seznam doporučené literatury pro děti, navíc za každou přečtenou knížku a správně vyplněný test získáváte 50 Kč na charitu podle vašeho výběru.

www.skolakov.eu (výborná cvičení na vyjmenovaná slova)

http://www.onlinecviceni.cz/exc/list_sel_topics.php 

http://www.rysava.websnadno.cz/ tady si můžete procvičovat všechny předměty

ČJ - WWW.umimecesky.cz

 

DÍLNA PSANÍ

Celým lednem nás provázel Andersen a jeho krásné a většinou smutné pohádky. Děti měly proto za úkol sepsat pohádku nebo příběh v duchu pana Andersena. Některá jejich díla jsou inspirovaná skutečnými zážitky, jiná ožila jen v jejich fantazii. Ve všech se ale ozývá nějaký smutek či trápení, některá z nich ale naštěstí končí dobře. 

Drozdík

Budu vám povídat, co se mi stalo. Jednoho dne, bylo mi asi 8 let, jsem šel na nákup jako vždycky. Přišel jsem domů, a co nevidím! Naše kočka honila malého drozdíka. „Ty šmejde, co to děláš!“, zakřičel jsem. Malého drozdíka jsem chytil a vzal ho do dlaně. Utíkal jsem do domu za mámou a ta mi řekla: „Jdi nahoru za dědou, ten ti poradí.“ Tak jsem utíkal za dědou, ten mi řekl, že ve chlévě je stará klec. Popadl jsem ji a šup dovnitř, drozdík byl tam. A nakonec zůstal doma, táta ho dal na záchod, protože jinde nemohl být. Každý den jsem mu sbíral žížaly. Asi po 4 dnech umřel, ráno jsme ho pohřbili. Nikdo neví, jak zahynul. Byl jsem moc smutný. Každý den mu zapálím svíčku.

(Ondra)

 

Rybářův syn

V jedné vesnici u moře žil rybář s chlapcem. Rybář celý den lovil na moři ryby. Byla to těžká práce. Chlapci bylo asi osm let. Maminku už neměl. Byl štíhlý, měl světlé vlasy i oči. Taky kůži měl úplně bílou. Celé dny se toulal po mořském břehu. Děti se mu smály, protože si radši hrál sám. Volaly na něj, že je určitě syn mořské panny. Říkali to i někteří dospělí. Táta rybář chtěl mít ze syna silného chlapa, jako byl on sám. Chlapec byl ale jemný a tichý. Oběma se stýskalo po mamince, ale nikdy o ní nemluvili. Chlapec nebyl vůbec šťastný. Cítil se osamělý. Proto uvěřil pohádkám o svojí mamince. Jednou ráno si vzal člun a vyplul na moře. Domů k rybáři se už nikdy nevrátil. Možná se setkal s maminkou na mořském dně.

(Anička)

 

Tři zlaté jabloně

Bylo jedno království. Žil v něm moc hodný král. Měl tři syny a jednu krásnou dceru. Jednoho dne se král vydal do války a nechal děti samotné na hradě. Druhý den na hrad přišla zpráva, že král padl v boji. Děti byly hrozně smutné. Ten večer přišla k hradu žebračka a prosila o přístřešek a princezna jí nabídla spát v kuchyni u kamen, prý je tam krásně teplo. Žebračka přikývla a šla se ohřát. Když všichni spali, princezna slyšela něco v zahradě, byla tam ta stará žebračka a zasadila tři zlaté jabloně. Princezna přiběhla do zahrady za tou žebračkou a pořádně si ji vyslechla. „Dobře mě poslouchej, ty tři zlaté jabloně jsou kouzelné, když někdo utrhne jablko a okusí ho, zemře.“ „Takže jsou jen okrasné,“ řekla princezna. „Ano a teď už běžte spát.“ Princezna spala dlouho, ale když se vzbudila, tak se koukla a co neviděla. U jabloní leželi její bratři mrtví. Po několika týdnech princezna zemřela žalem a všichni celé království opustili.

(Vicky M)

 

O šikanovaném Adamovi

Jednoho dne přišel do školy nový žák Adam. Děti okolo si říkaly, že je divnej a že ho budou šikanovat. Kluci na záchodě, holky ve třídě a holky s kluky na chodbě. Takhle to šlo dál a dál den co den, týden co týden, měsíc co měsíc. Adama to štvalo, řekl to mámě, že se chce odstěhovat. Ráno se Adam odhlásil ze školy a už byl pryč.

(Marek)

 

Rodina Hamounových

Kdysi dávno velmi dávno žila jedna rodina a ta měla psa Zipa. Ta rodina žila v bohaté vile. Vedle vily byla jedna velká a jedna malá bouda. V první malé boudě bydlel Zip a v druhé bydlela holčička jménem Amálka. Amálka byla součástí rodiny, která se jmenovala Hamounovi, a bydlela v té vile. Matka Amálky byla Eliška Hamounová, otec byl Zdeněk a bratr byl Ondřej. Asi vás zajímá, jak se Amálka dostala do boudy. Tak tedy – když se narodil Ondřej, rodiče na něj byli hodně hodní, ale Ondřej byl líný a chamtivý. Proto když se narodila Amálka, tak se chovali tak ošklivě, že za Hamounovi dělala všechnu práci a všechno, co vás jen může napadnout. Tak se dostala Amálka do boudy. Jediné přání jí splnili a to nechat si potulného Zipa. Co bylo dál? No inu, Eliška, Zdeněk a Ondřej si peníze tak užívali, až zapomněli, že žádné peníze nemají. Proto i kostelní myš byla bohatší než oni. Amálka si vycvičila Zipa a chodili spolu do školy. Když byla Amálka velká , tak byla nejbohatší, ale protože měla školu, tak uměla počítat a neutrácela za blbosti. Zipík byl nejbohatší pes a bydleli spolu v chatce. Chatka byla jejich domov, protože kdyby bydleli jako Hamounovi, tak by si půjčovali a půjčovali až by byli chudší a chudší. Proto žili šťastně až do smrti.

(Amálka)

 

Píšu příběh, abych se vám svěřila o svém dětství (publikováno se souhlasem autorky)

Vše začíná úplně na začátku. Narodila jsem se v červnu, rodiče mě pojmenovali Victoria. Pak jsem měla 1.,2.,3. a 4.narozeniny a byla jsem čím dál větší. Když mi byly 4 roky, zemřela mi maminka. A já jsem začala být – nevím, jak to popsat, měla jsem pocit, jako když jsem si život začala užívat, protože jsem věděla, jaké je to, co se mi stalo, zažít. Ale zároveň ve mně byl smutek, vždy když si na ní vzpomenu, chce se mi brečet, jako kdyby můj život ztratil smysl, jako kdybych ztratila něco velmi důležitého. Ale pak jsem musela přejít přes tu vlnu bolesti a mezitím jsem zažila spoustu hezkých zážitků, poznala spoustu fajn lidí, učitelek a hlavně musím poděkovat mým skvělým kámošům ze třídy a samozřejmě svojí rodině.

(Vicky C.)

 

Život psa

Když se řekne útulek, každý si představí smutné místo, kde jsou zvířata. Ale ono to tak ani není a já vám dnes řeknu pravdu. Ahoj, já jsem pejsek Rex a mám boží paničku Boženku, která je sice stará paní, ale stará se o mne jako o krále. Když jí přinesu klacek, tak dostanu dobrůtku, a mazlí se se mnou den co den. Jednou mi řekla, že půjde do nemocnice na prohlídku. Tak jsem hlídal dům a Boženka nikde a tak jsem šel spát. Ráno, když jsem se vzbudil, zaslechl jsem, že prý Boženka zemřela na stáří a začal jsem se bát, protože jsem neměl jídlo ani pití. Potom přišli nějací páni, že prý si přišli pro Rexe, a tak jsem hnedka šel za nimi. Jel jsem v nějaké krabici, a když jsme dojeli, tak mě dali do takové obrovské klece. Když mě tam vypustili, byli tam i jiní psi, se kterými byla mega zábava, hráli jsme na honěnou a na schovku a moc jsem si to užil. Potom večer za námi přišla nějaká paní, která říkala, že chce pejska, tak jsem si sedl a ona vybrala mne. A když jsme dojeli  k ní domů, byla s ní zábava. Jako Boženka mi házela dobrůtky. Já jí mám rád.

(Lucka)

 

Koťátko

Jednou se narodilo chlupaté koťátko. Bylo mourovaté a pod čumáčkem mělo bílý flíček. Zpočátku jen spalo a pilo mlíčko od maminky. Za deset dnů začalo koukat modrýma očima na svět. Za měsíc už začalo chodit a zlobilo maminku. Netrvalo dlouho a začalo prohledávat dům i okolí. Maminka ho učila všemu, především lovení myší. Bylo velmi zvědavé, a když jednou uvidělo starší kočku, jak přebíhá přes silnici k rybníku, chtělo to také zkusit. Ale nevšimlo si přijíždějícího auta a vběhlo na silnici. Ještě se z posledních sil doplazilo na trávu u silnice. Jeho kočičí maminka do něj strkala tlapkami, aby vstávalo a šlo si s ní hrát, ale kotě se už nikdy neprobudilo.

(Ondra)

ČTENÍ

 

Děti si v průběhu roku vyberou a povinně přečtou 3 knihy dle vlastního výběru - zvolte prosím knihy s tématikou uvedenou v čtenářském deníku (ideálně každou knihu s jiným tématem), kde pro inspiraci bude i seznam literatury, z které můžete (a nemusíte :o)) vybírat. Pokud děti přečtou v průběhu roku více knih, budu ráda. Každou knihu zapíší do čtenářských listů, které obdrží a které budou také součástí hodnocení předmětu Český jazyk a literatura.

Závazné termíny pro odevzdání jsou: KONEC LISTOPADU 2018 (1.kniha), KONEC BŘEZNA 2019 (2.kniha) a KONEC ČERVNA 2019 (3.kniha). Čtenářský deník mohou děti samozřejmě také odevzdat kdykoli předtím.

Témata pro výběr literatury:

- pohádka

- pověst, báje, legenda

- příběhová próza ze života dětí

- próza s dívčí hrdinkou

- dobrodružná a historická literatura

- próza s přírodní tématikou 

- báseň

Během celého letošního školního roku čeká čtvrťáky také celoroční čtenářský projekt Cesta na ostrov čtenáře. V rámci tohoto projektu se
seznámí s některými základními literárními žánry pro děti, s jejich znaky a hlavními představiteli. V souvislosti s tímto projektem budeme také absolvovat každý měsíc nějakou zážitkou akci nebo výlet. Témata jsou zhruba následující:
Září – z pohádky do pohádky: Lidové pohádky a jejich znaky (Výlet na pohádkový zámek Staré Hrady)
Říjen -  Autorská pohádka (Divadlo Gong Lakomá Barka)
Listopad – Bajky (návštěva Národního muzea s lektorovaným programem Rekordmani zvířecí říše a zvířecí rarity)
Prosinec  - Vánoční a sváteční téma (návštěva svíčkárny v Šestajovicích s výrobou vánočního dárku)
Leden – Andersen, Lindgrenová (Mořský svět v Praze - program Žralok)
Únor – Pravěk (Dolní Břežany, keltské muzeum a program o pravěku)
Březen- Lada  (Návštěva Hrusic, prohlídka muzea s průvodcem a výtvarným programem)
Duben- Čáry a kouzla (Kouzelník ve škole)
Květen, červen – Dobrodružná literatura (v rámci švp v květnu nebo v červnu zažijeme a vymyslíme určitě nějaké dobrodružství nebo dobrodružnou výpravu :o))
 

Go to top